| Angle v Deg | 40 |
| Belt Thickness HS (mm) | 3.6 |
| Bore Type | TB Bushed |
| Bushing Size | 2517 |
| Bushing Type | TB |
| Finish/Coating | Grey Painted Protective Coating |
| k in | 0.75 in |
| Length (in) | 30.0 |
| Length (mm) | 300 |
| Length Through Bore | 1.75 in |
| OD | 6.55 in |
| Section | Single_Sided |
| Series | A-B Taper Sheaves |
| Sheave Construction | Solid |
| Sheave/Pulley Type | A-1 |
| Tooth Depth HT (mm) | 1.91 |
| Tooth Pitch (in) | 0.375 |
| Tooth Pitch Pb (mm) | 9.525 |
| Tooth Profile | L |
| Type | TB Style Heavy Duty V-Belt Sheaves |
| Width (in) | 1 |
| Width (mm) | 100 |