| Angle v Deg | 40 |
| Belt Thickness HS (mm) | 3.6 |
| Bolt Circle Diameter | 2.125 in |
| Bore Diameter | 1.5625 in |
| Bore Type | Finished Bore with a Keyway |
| Bushing Size | 1615 |
| Bushing Type | Tapered Type |
| Finish/Coating | Black Phosphate |
| Keyway Size | 3/8 X 1/8 |
| Keyway Type | Shallow Key Seat |
| Length (in) | 55.12 |
| Length (mm) | 1400 |
| Length Through Bore | 1.5 in |
| OD | 2.25 in |
| Section | Single_Sided |
| Series | 1615 Series |
| Tooth Depth HT (mm) | 1.91 |
| Tooth Pitch (in) | 0.5 |
| Tooth Pitch Pb (mm) | 9.525 |
| Tooth Profile | H |
| Type | Tapered Bushings |
| Width (in) | 2.9 |
| Width (mm) | 75 |