Belt Back SideSmoothBelt Height (in)0.24ColorBlackEndEndlessFabric MaterialNylon TeethMaterialNeopreneNumber of Teeth157Pitch8 mmPitch length1256 mmPitch length (in)49.45Reinforced MaterialFiberglassSection8MSeries9293SidedSingle SidedSprocket ComptabPowerGrip GTStandard WidthYESStatic ConductiveNoTemperature Range-30 to 180 deg FTooth Height (in)0.13Tooth ProfileCurvedWidth20 mmWidth (in)0.79
| Belt pitch | 8 mm |
| Belt pitch length | 49.449 in |
| Belt series | 8M |
| Belt style | Synchronous |
| Belt Teeth | 157 |
| Belt width | 0.787 in |
| Height | 5.7 mm |
| Outer material | Rubber |
| Tensile material | Fiberglass |
| Tooth profile | Standard HTD |