Bando 100-S3M-519UK 519 inch long 10 inch wide 2 inch high Timing Belt with 173 teeth
- Write a review
$15.89
Height2MaterialPolyurethaneNumber of Teeth173Overall Length519 mmPitch3 mmReinforced MaterialAramidSeriesS3MTemperature Range-30 to 80 deg C AmbientTypeSuper Torque SynchronousWidth10 mm
Specifications
| Height | 2 |
| Material | Polyurethane |
| Number of Teeth | 173 |
| Overall Length | 519 mm |
| Pitch | 3 mm |
| Reinforced Material | Aramid |
| Series | S3M |
| Temperature Range | -30 to 80 deg C Ambient |
| Type | Super Torque Synchronous |
| Width | 10 mm |
100-S3M-519UK
