Belt Back SideRibbedBelt Height (in)0.4ColorRedEndEndlessFabric MaterialNylonMaterialPolyurethaneNumber of Teeth280Pitch14 mmPitch length3920 mmPitch length (in)154.33Reinforced MaterialCarbonSection14MSeries9496SidedSingle SidedSprocket ComptabPoly Chain GTStandard WidthYESStatic ConductiveNoTemperature Range-65 to 185 deg FTooth Height (in)0.24Tooth ProfileCurvilinearWidth20 mmWidth (in)0.79
| Belt Back Side | Ribbed |
| Belt Height (in) | 0.4 |
| Color | Red |
| End | Endless |
| Fabric Material | Nylon |
| Material | Polyurethane |
| Number of Teeth | 280 |
| Pitch | 14 mm |
| Pitch length | 3920 mm |
| Pitch length (in) | 154.33 |
| Reinforced Material | Carbon |
| Section | 14M |
| Series | 9496 |
| Sided | Single Sided |
| Sprocket Comptab | Poly Chain GT |
| Standard Width | YES |
| Static Conductive | No |
| Temperature Range | -65 to 185 deg F |
| Tooth Height (in) | 0.24 |
| Tooth Profile | Curvilinear |
| Width | 20 mm |
| Width (in) | 0.79 |