Bando 600-S8M-728 HP 728 inch long 60 inch wide 5.3 inch high Timing Belt with 91 teeth
- Write a review
$95.81
Height5.3MaterialNeopreneNumber of Teeth91Overall Length728 mmPitch8 mmReinforced MaterialFiberglassSeriesS8MTemperature Range-30 to 90 deg C AmbientTypeHigh Performance Super Torque SynchronousWidth60 mm
Specifications
| Height | 5.3 |
| Material | Neoprene |
| Number of Teeth | 91 |
| Overall Length | 728 mm |
| Pitch | 8 mm |
| Reinforced Material | Fiberglass |
| Series | S8M |
| Temperature Range | -30 to 90 deg C Ambient |
| Type | High Performance Super Torque Synchronous |
| Width | 60 mm |
600-S8M-728 HP
