Belt Pitch (in)0.2Belt Width (in)0.35Bore Diameter1/4 inBore Max (in)0.25Bore Min (in)0.25Bore TypeRough StockBushing StyleMinimum Plain BoreBushing TypeMPBFace Width0.42 inFinishClear AnodizedFlange Diameter0.875 inHub Diameter0.438 inMaterialAluminumNumber of Grooves12Outside Diameter0.707 inOverall Length0.796 inPitch (mm)5 mmPitch Diameter0.752 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7882Suitable For Use WithPowerGrip HTD BeltsWidth (mm)9
| Belt Pitch (in) | 0.2 |
| Belt Width (in) | 0.35 |
| Bore Diameter | 1/4 in |
| Bore Max (in) | 0.25 |
| Bore Min (in) | 0.25 |
| Bore Type | Rough Stock |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 0.42 in |
| Finish | Clear Anodized |
| Flange Diameter | 0.875 in |
| Hub Diameter | 0.438 in |
| Material | Aluminum |
| Number of Grooves | 12 |
| Outside Diameter | 0.707 in |
| Overall Length | 0.796 in |
| Pitch (mm) | 5 mm |
| Pitch Diameter | 0.752 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7882 |
| Suitable For Use With | PowerGrip HTD Belts |
| Width (mm) | 9 |