Gates 94003184 552-3MGT-06 PowerGrip GT3 BeltsPitch Length: 552mmPitch: 3mmWidth: 6mmNumber of Teeth: 184Material ID: 94003184Po
- Write a review
$14.94
Belt Back SideSmoothBelt Height (in)0.1ColorBlackEndEndlessFabric MaterialNylon TeethMaterialNeopreneMax Temp (°F)212Min Temp (°F)-22Number of Teeth184Pitch3 mmPitch length552 mmPitch length (in)21.73Reinforced MaterialFiberglassSection3MSeries9400SidedSingle SidedSprocket ComptabPowerGrip GTStandard WidthYESStatic ConductiveNoTooth Height (in)0.05Tooth ProfileGT DesignWidth6 mmWidth (in)0.24
Specifications
| Belt Back Side | Smooth |
| Belt Height (in) | 0.1 |
| Color | Black |
| End | Endless |
| Fabric Material | Nylon Teeth |
| Material | Neoprene |
| Max Temp (°F) | 212 |
| Min Temp (°F) | -22 |
| Number of Teeth | 184 |
| Pitch | 3 mm |
| Pitch length | 552 mm |
| Pitch length (in) | 21.73 |
| Reinforced Material | Fiberglass |
| Section | 3M |
| Series | 9400 |
| Sided | Single Sided |
| Sprocket Comptab | PowerGrip GT |
| Standard Width | YES |
| Static Conductive | No |
| Tooth Height (in) | 0.05 |
| Tooth Profile | GT Design |
| Width | 6 mm |
| Width (in) | 0.24 |
552-3MGT-06
