Bando 400H550G 40 inch long 5.5 inch wide 0.17 inch high H Timing Belt with 80 teeth
- Write a review
$220.00
ColorBlack/WhiteHeight0.17MaterialNeopreneNumber of Teeth80Overall Length40 inPitch1/2 inReinforced MaterialFiberglassSeriesH SeriesTemperature Range-30 to 90 deg C AmbientTypeTrapezoidal SynchronousWidth5-1/2 in
Specifications
| Color | Black/White |
| Height | 0.17 |
| Material | Neoprene |
| Number of Teeth | 80 |
| Overall Length | 40 in |
| Pitch | 1/2 in |
| Reinforced Material | Fiberglass |
| Series | H Series |
| Temperature Range | -30 to 90 deg C Ambient |
| Type | Trapezoidal Synchronous |
| Width | 5-1/2 in |
400H550G
