Belt Length120.0 inNo. of Teeth96Pitch CodeXXHWidth (in)3.00
| Belt pitch | 1 1/4 Inch |
| Belt pitch length | 120 in |
| Belt series | XXH |
| Belt style | Synchronous |
| Belt Teeth | 96 |
| Belt width | 3 in |
| Height | 0.62 in |
| Manufacturer internal number | 1200XXH300 |
| Tensile material | Fiberglass |
| Tooth profile | Standard timing |