Bando 100-S5M-765 HP 765 inch long 10 inch wide 3.61 inch high Timing Belt with 153 teeth
- Write a review
$36.72
Height3.61MaterialNeopreneNumber of Teeth153Overall Length765 mmPitch5 mmReinforced MaterialFiberglassSeriesS5MTemperature Range-30 to 90 deg C AmbientTypeHigh Performance Super Torque SynchronousWidth10 mm
Specifications
| Height | 3.61 |
| Material | Neoprene |
| Number of Teeth | 153 |
| Overall Length | 765 mm |
| Pitch | 5 mm |
| Reinforced Material | Fiberglass |
| Series | S5M |
| Temperature Range | -30 to 90 deg C Ambient |
| Type | High Performance Super Torque Synchronous |
| Width | 10 mm |
100-S5M-765 HP
