Bando 60-S3M-765UK 765 inch long 6 inch wide 2 inch high Timing Belt with 255 teeth
- Write a review
$10.23
Height2MaterialPolyurethaneNumber of Teeth255Overall Length765 mmPitch3 mmReinforced MaterialAramidSeriesS3MTemperature Range-30 to 80 deg C AmbientTypeSuper Torque SynchronousWidth6 mm
Specifications
| Height | 2 |
| Material | Polyurethane |
| Number of Teeth | 255 |
| Overall Length | 765 mm |
| Pitch | 3 mm |
| Reinforced Material | Aramid |
| Series | S3M |
| Temperature Range | -30 to 80 deg C Ambient |
| Type | Super Torque Synchronous |
| Width | 6 mm |
60-S3M-765UK
