Bando 400DMXL6.4UK 32 inch long 6.4 inch wide 0.065 inch high DMXL Aramid Cord Timing Belt with 400 teeth
- Write a review
$26.39
Height0.065MaterialPolyurethaneNumber of Teeth400Overall Length32 inPitch0.08 inReinforced MaterialAramidSeriesDMXLTemperature Range-30 to 80 deg C AmbientTypeDouble Sided Trapezoidal SynchronousWidth6.4 mm
Specifications
| Height | 0.065 |
| Material | Polyurethane |
| Number of Teeth | 400 |
| Overall Length | 32 in |
| Pitch | 0.08 in |
| Reinforced Material | Aramid |
| Series | DMXL |
| Temperature Range | -30 to 80 deg C Ambient |
| Type | Double Sided Trapezoidal Synchronous |
| Width | 6.4 mm |
400DMXL6.4UK
