Bando 240DXL025UK 24 inch long 0.25 inch wide 0.12 inch high DXL Aramid Cord Timing Belt with 120 teeth
- Write a review
$29.04
Height0.12MaterialPolyurethaneNumber of Teeth120Overall Length24 inPitch1/5 inReinforced MaterialAramidSeriesDXLTemperature Range-22 to 176 deg F AmbientTypeDouble Sided Trapezoidal SynchronousWidth1/4 in
Specifications
| Height | 0.12 |
| Material | Polyurethane |
| Number of Teeth | 120 |
| Overall Length | 24 in |
| Pitch | 1/5 in |
| Reinforced Material | Aramid |
| Series | DXL |
| Temperature Range | -22 to 176 deg F Ambient |
| Type | Double Sided Trapezoidal Synchronous |
| Width | 1/4 in |
240DXL025UK
