Bando 600-DS8M-1040 1040 inch long 60 inch wide 7.3 inch high Timing Belt with 130 teeth
- Write a review
$126.21
Height7.3MaterialNeopreneNumber of Teeth130Overall Length1040 mmPitch8 mmReinforced MaterialFiberglassSeriesDS8MTemperature Range-30 to 90 deg C AmbientTypeDouble Sided Super Torque SynchronousWidth60 mm
Specifications
| Height | 7.3 |
| Material | Neoprene |
| Number of Teeth | 130 |
| Overall Length | 1040 mm |
| Pitch | 8 mm |
| Reinforced Material | Fiberglass |
| Series | DS8M |
| Temperature Range | -30 to 90 deg C Ambient |
| Type | Double Sided Super Torque Synchronous |
| Width | 60 mm |
600-DS8M-1040
