Belt Back SideSmoothBelt Height (in)0.06ColorBlackEndEndlessFabric MaterialNylon TeethMaterialNeopreneMax Temp (°F)212Min Temp (°F)-22Number of Teeth150Pitch2 mmPitch length300 mmPitch length (in)11.81Reinforced MaterialFiberglassSection2MSeries9400SidedSingle SidedSprocket ComptabPowerGrip GTStandard WidthYESStatic ConductiveNoTooth Height (in)0.03Tooth ProfileGT DesignWidth9 mmWidth (in)0.35
| Belt Back Side | Smooth |
| Belt Height (in) | 0.06 |
| Color | Black |
| End | Endless |
| Fabric Material | Nylon Teeth |
| Material | Neoprene |
| Max Temp (°F) | 212 |
| Min Temp (°F) | -22 |
| Number of Teeth | 150 |
| Pitch | 2 mm |
| Pitch length | 300 mm |
| Pitch length (in) | 11.81 |
| Reinforced Material | Fiberglass |
| Section | 2M |
| Series | 9400 |
| Sided | Single Sided |
| Sprocket Comptab | PowerGrip GT |
| Standard Width | YES |
| Static Conductive | No |
| Tooth Height (in) | 0.03 |
| Tooth Profile | GT Design |
| Width | 9 mm |
| Width (in) | 0.35 |