Bando 98XL050G 10 inch long 0.5 inch wide 0.09 inch high XL Timing Belt with 49 teeth
- Write a review
$6.55
ColorBlack/WhiteHeight0.09MaterialNeopreneNumber of Teeth49Overall Length9.8 inPitch1/5 inReinforced MaterialFiberglassSeriesXL SeriesTemperature Range-30 to 90 deg C AmbientTypeTrapezoidal SynchronousWidth1/2 in
Specifications
| Color | Black/White |
| Height | 0.09 |
| Material | Neoprene |
| Number of Teeth | 49 |
| Overall Length | 9.8 in |
| Pitch | 1/5 in |
| Reinforced Material | Fiberglass |
| Series | XL Series |
| Temperature Range | -30 to 90 deg C Ambient |
| Type | Trapezoidal Synchronous |
| Width | 1/2 in |
98XL050G
