Belt Back SideSmoothBelt Height (in)0.16ColorBlackEndEndlessFabric MaterialNylon TeethHeight (in)0.09Length (in)210MaterialNeopreneMinimum Pulley Diameter3.13 inNumber of Teeth420Pitch (in)0.5Pitch length (in)210Reinforced MaterialFiberglassSectionHSeries9257SidedSingle SidedSprocket ComptabPowerGrip GTStandard WidthYESStatic ConductiveNoTemperature Range-30 to 180 deg FTooth ProfileTrapezoidal DesignTypeHeavyWidth (in)1
| Belt pitch | 1/2 inch |
| Belt pitch length | 210 in |
| Belt series | H |
| Belt style | Synchronous |
| Belt Teeth | 420 |
| Belt width | 1 in |
| Height | 0.16 in |
| Outer material | Rubber |
| Tensile material | Fiberglass |
| Tooth profile | Standard timing |