Gates 92932000 87-3M-06 PowerGrip HTD BeltsPitch Length: 87mmPitch: 3mmWidth: 6mmNumber of Teeth: 29Material ID: 92932000The Pow
- Write a review
$8.90
Belt Back SideSmoothBelt Height (in)0.1ColorBlackEndEndlessFabric MaterialNylon TeethMaterialNeopreneNumber of Teeth29Pitch3 mmPitch Length87 mmPitch length (in)3.43Reinforced MaterialFiberglassSection3MSeries9293SidedSingle SidedSprocket ComptabPowerGrip GTStandard WidthYESStatic ConductiveNoTemperature Range-30 to 180 deg FTooth Height (in)0.05Tooth ProfileCurvedWidth6 mmWidth (in)0.24
Specifications
| Belt Back Side | Smooth |
| Belt Height (in) | 0.1 |
| Color | Black |
| End | Endless |
| Fabric Material | Nylon Teeth |
| Material | Neoprene |
| Number of Teeth | 29 |
| Pitch | 3 mm |
| Pitch Length | 87 mm |
| Pitch length (in) | 3.43 |
| Reinforced Material | Fiberglass |
| Section | 3M |
| Series | 9293 |
| Sided | Single Sided |
| Sprocket Comptab | PowerGrip GT |
| Standard Width | YES |
| Static Conductive | No |
| Temperature Range | -30 to 180 deg F |
| Tooth Height (in) | 0.05 |
| Tooth Profile | Curved |
| Width | 6 mm |
| Width (in) | 0.24 |
87-3M-06
