Belt Back SideSmoothBelt Height (in)0.09ColorBlackEndEndlessFabric MaterialNylon TeethMaterialNeopreneMinimum Pulley Diameter0.62 inNumber of teeth160Number of Teeth158Pitch1/5 in (0.2 in)Pitch Length32 inReinforced MaterialFiberglassSectionXLSeries9257SidedSingle SidedSprocket ComptabPowerGrip GTStandard WidthYESStatic ConductiveNoTemperature Range-30 to 180 deg FTooth Height (in)0.05Tooth ProfileTrapezoidal DesignTypeExtra LightWidth0.37 in
| Belt pitch | 1/5 in |
| Belt pitch length | 32 in |
| Belt series | XL |
| Belt style | Synchronous |
| Belt Teeth | 160 |
| Belt width | 0.375 in |
| Height | 0.09 in |
| Outer material | Rubber |
| Tensile material | Fiberglass |
| Tooth profile | Standard timing |