Belt Pitch (in)0.12Belt Width (in)0.24Bore Diameter1/8 inBore Max (in)0.125Bore Min (in)0.125Bore TypeRough StockBushing StyleMinimum Plain BoreBushing TypeMPBFace Width0.28 inFinishClear AnodizedFlange Diameter0.53 inMaterialAluminumNumber of Grooves11Outside Diameter0.384 inOverall Length0.562 inPitch (mm)3 mmPitch Diameter0.414 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7882Suitable For Use WithPowerGrip HTD BeltsWidth (mm)6
| Belt Pitch (in) | 0.12 |
| Belt Width (in) | 0.24 |
| Bore Diameter | 1/8 in |
| Bore Max (in) | 0.125 |
| Bore Min (in) | 0.125 |
| Bore Type | Rough Stock |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 0.28 in |
| Finish | Clear Anodized |
| Flange Diameter | 0.53 in |
| Material | Aluminum |
| Number of Grooves | 11 |
| Outside Diameter | 0.384 in |
| Overall Length | 0.562 in |
| Pitch (mm) | 3 mm |
| Pitch Diameter | 0.414 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7882 |
| Suitable For Use With | PowerGrip HTD Belts |
| Width (mm) | 6 |