Bando 450L053G 45 inch long 0.53 inch wide 0.138 inch high L Timing Belt with 120 teeth
- Write a review
$25.65
ColorBlack/WhiteHeight0.138MaterialNeopreneNumber of Teeth120Overall Length45 inPitch3/8 inReinforced MaterialFiberglassSeriesL SeriesTemperature Range-30 to 90 deg C AmbientTypeTrapezoidal SynchronousWidth0.53 in
Specifications
| Color | Black/White |
| Height | 0.138 |
| Material | Neoprene |
| Number of Teeth | 120 |
| Overall Length | 45 in |
| Pitch | 3/8 in |
| Reinforced Material | Fiberglass |
| Series | L Series |
| Temperature Range | -30 to 90 deg C Ambient |
| Type | Trapezoidal Synchronous |
| Width | 0.53 in |
450L053G
