Height3.6MaterialNeopreneNumber of Teeth254Overall Length1270 mmPitch5 mmReinforced MaterialFiberglassSeries5MTemperature Range-30 to 90 deg C AmbientTooth ProfileRound CurvilinearTypeHigh Torque Drive SynchronousWidth9 mm
| Belt pitch | 5 mm |
| Belt pitch length | 50 in |
| Belt series | 5M |
| Belt style | Synchronous |
| Belt Teeth | 254 |
| Belt width | 0.354 in |
| Height | 3.6 mm |
| Outer material | Rubber |
| Tensile material | Fiberglass |
| Tooth profile | Standard HTD |