Belt Back SideSmoothBelt Height (in)0.1ColorBlackEndEndlessFabric MaterialNylon TeethMaterialNeopreneNumber of Teeth94Pitch3 mmPitch Length282 mmPitch length (in)11.1Reinforced MaterialFiberglassSection3MSeries9293SidedSingle SidedSprocket ComptabPowerGrip GTStandard WidthYESStatic ConductiveNoTemperature Range-30 to 180 deg FTooth Height (in)0.05Tooth ProfileCurvedWidth15 mmWidth (in)0.59
| Belt pitch | 3 mm |
| Belt pitch length | 11.102 in |
| Belt series | 3M |
| Belt style | Synchronous |
| Belt Teeth | 94 |
| Belt width | 0.591 in |
| Height | 2.3 mm |
| Tensile material | Fiberglass |
| Tooth profile | Standard HTD |