Bando 50-DS2M-300 300 inch long 5 inch wide 1.9 inch high Timing Belt with 150 teeth
- Write a review
$6.64
Height1.9MaterialNeopreneNumber of Teeth150Overall Length300 mmPitch2 mmReinforced MaterialFiberglassSeriesDS2MTemperature Range-30 to 90 deg C AmbientTypeDouble Sided Super Torque SynchronousWidth5 mm
Specifications
| Height | 1.9 |
| Material | Neoprene |
| Number of Teeth | 150 |
| Overall Length | 300 mm |
| Pitch | 2 mm |
| Reinforced Material | Fiberglass |
| Series | DS2M |
| Temperature Range | -30 to 90 deg C Ambient |
| Type | Double Sided Super Torque Synchronous |
| Width | 5 mm |
50-DS2M-300
