Belt Back SideSmoothBelt Height (in)0.24ColorBlackEndEndlessFabric MaterialNylon TeethMaterialNeopreneNumber of Teeth53Pitch8 mmPitch length424 mmPitch length (in)16.69Reinforced MaterialFiberglassSection8MSeries9293SidedSingle SidedSprocket ComptabPowerGrip GTStandard WidthYESStatic ConductiveNoTemperature Range-30 to 180 deg FTooth Height (in)0.13Tooth ProfileCurvedWidth85 mmWidth (in)3.35
| Height | 6 |
| Material | Neoprene |
| Number of Teeth | 53 |
| Overall Length | 424 mm |
| Pitch | 8 mm |
| Reinforced Material | Fiberglass |
| Series | 8M |
| Temperature Range | -30 to 90 deg C Ambient |
| Tooth Profile | Round Curvilinear |
| Type | High Torque Drive Synchronous |
| Width | 85 mm |