Gates 94006125 625-5MGT-09 PowerGrip GT3 Belts - 5MPitch: 5mmWidth: 9mmPitch Length: 625mmNumber of Teeth: 125Material ID: 94006
- Write a review
$24.53
Belt Back SideSmoothBelt Height (in)0.15ColorBlackEndEndlessFabric MaterialNylon TeethMaterialNeopreneMax Temp (°F)212Min Temp (°F)-22Number of Teeth125Pitch5 mmPitch length625 mmPitch length (in)24.61Reinforced MaterialFiberglassSection5MSeries9400SidedSingle SidedSprocket ComptabPowerGrip GTStandard WidthYESStatic ConductiveNoTooth Height (in)0.08Tooth ProfileGT DesignWidth9 mmWidth (in)0.35
Specifications
| Belt Back Side | Smooth |
| Belt Height (in) | 0.15 |
| Color | Black |
| End | Endless |
| Fabric Material | Nylon Teeth |
| Material | Neoprene |
| Max Temp (°F) | 212 |
| Min Temp (°F) | -22 |
| Number of Teeth | 125 |
| Pitch | 5 mm |
| Pitch length | 625 mm |
| Pitch length (in) | 24.61 |
| Reinforced Material | Fiberglass |
| Section | 5M |
| Series | 9400 |
| Sided | Single Sided |
| Sprocket Comptab | PowerGrip GT |
| Standard Width | YES |
| Static Conductive | No |
| Tooth Height (in) | 0.08 |
| Tooth Profile | GT Design |
| Width | 9 mm |
| Width (in) | 0.35 |
625-5MGT-09
