Bando 1200-S14M-1890 C-X 1890 inch long 120 inch wide 10.2 inch high Timing Belt with 135 teeth
- Write a review
$1,099.46
Height10.2MaterialNeopreneNumber of Teeth135Overall Length1890 mmPitch14 mmReinforced MaterialCarbonSeriesS14MTemperature Range-30 to 90 deg C AmbientTypeCeptor-X Super Torque SynchronousWidth120 mm
Specifications
| Height | 10.2 |
| Material | Neoprene |
| Number of Teeth | 135 |
| Overall Length | 1890 mm |
| Pitch | 14 mm |
| Reinforced Material | Carbon |
| Series | S14M |
| Temperature Range | -30 to 90 deg C Ambient |
| Type | Ceptor-X Super Torque Synchronous |
| Width | 120 mm |
1200-S14M-1890 C-X
