Bando 150XL050UG 15 inch long 0.5 inch wide 0.089 inch high XL Polyurethane Timing Belt with 75 teeth
- Write a review
$11.32
Height0.089MaterialPolyurethaneNumber of Teeth75Overall Length15 inPitch1/5 inReinforced MaterialFiberglassSeriesXL SeriesTemperature Range-22 to 176 deg F AmbientTypeTrapezoidal SynchronousWidth1/2 in
Specifications
| Height | 0.089 |
| Material | Polyurethane |
| Number of Teeth | 75 |
| Overall Length | 15 in |
| Pitch | 1/5 in |
| Reinforced Material | Fiberglass |
| Series | XL Series |
| Temperature Range | -22 to 176 deg F Ambient |
| Type | Trapezoidal Synchronous |
| Width | 1/2 in |
150XL050UG
