Gates 92932835 1575-5M-25 PowerGrip HTD BeltsPitch Length: 1575mmPitch: 5mmWidth: 25mmNumber of Teeth: 315Material ID: 92932835T
- Write a review
$82.68
Belt Back SideSmoothBelt Height (in)0.15ColorBlackEndEndlessFabric MaterialNylon TeethMaterialNeopreneNumber of Teeth315Pitch5 mmPitch Length1575 mmPitch length (in)62.01Reinforced MaterialFiberglassSection5MSeries9293SidedSingle SidedSprocket ComptabPowerGrip GTStandard WidthYESStatic ConductiveNoTemperature Range-30 to 180 deg FTooth Height (in)0.08Tooth ProfileCurvedWidth25 mmWidth (in)0.98
Specifications
| Belt Back Side | Smooth |
| Belt Height (in) | 0.15 |
| Color | Black |
| End | Endless |
| Fabric Material | Nylon Teeth |
| Material | Neoprene |
| Number of Teeth | 315 |
| Pitch | 5 mm |
| Pitch Length | 1575 mm |
| Pitch length (in) | 62.01 |
| Reinforced Material | Fiberglass |
| Section | 5M |
| Series | 9293 |
| Sided | Single Sided |
| Sprocket Comptab | PowerGrip GT |
| Standard Width | YES |
| Static Conductive | No |
| Temperature Range | -30 to 180 deg F |
| Tooth Height (in) | 0.08 |
| Tooth Profile | Curved |
| Width | 25 mm |
| Width (in) | 0.98 |
1575-5M-25
