Gates 92932242 411-3M-09 PowerGrip HTD BeltsPitch Length: 411mmPitch: 3mmWidth: 9mmNumber of Teeth: 137Material ID: 92932242The
- Write a review
$13.90
Belt Back SideSmoothBelt Height (in)0.1ColorBlackEndEndlessFabric MaterialNylon TeethMaterialNeopreneNumber of Teeth137Pitch3 mmPitch Length411 mmPitch length (in)16.18Reinforced MaterialFiberglassSection3MSeries9293SidedSingle SidedSprocket ComptabPowerGrip GTStandard WidthYESStatic ConductiveNoTemperature Range-30 to 180 deg FTooth Height (in)0.05Tooth ProfileCurvedWidth9 mmWidth (in)0.35
Specifications
| Belt Back Side | Smooth |
| Belt Height (in) | 0.1 |
| Color | Black |
| End | Endless |
| Fabric Material | Nylon Teeth |
| Material | Neoprene |
| Number of Teeth | 137 |
| Pitch | 3 mm |
| Pitch Length | 411 mm |
| Pitch length (in) | 16.18 |
| Reinforced Material | Fiberglass |
| Section | 3M |
| Series | 9293 |
| Sided | Single Sided |
| Sprocket Comptab | PowerGrip GT |
| Standard Width | YES |
| Static Conductive | No |
| Temperature Range | -30 to 180 deg F |
| Tooth Height (in) | 0.05 |
| Tooth Profile | Curved |
| Width | 9 mm |
| Width (in) | 0.35 |
411-3M-09
