Bando 120-DS14M-4004 4004 inch long 12 inch wide 12.85 inch high Timing Belt with 286 teeth
- Write a review
$61.99
Height12.85MaterialNeopreneNumber of Teeth286Overall Length4004 mmPitch14 mmReinforced MaterialFiberglassSeriesDS14MTemperature Range-30 to 90 deg C AmbientTypeDouble Sided Super Torque SynchronousWidth12 mm
Specifications
| Height | 12.85 |
| Material | Neoprene |
| Number of Teeth | 286 |
| Overall Length | 4004 mm |
| Pitch | 14 mm |
| Reinforced Material | Fiberglass |
| Series | DS14M |
| Temperature Range | -30 to 90 deg C Ambient |
| Type | Double Sided Super Torque Synchronous |
| Width | 12 mm |
120-DS14M-4004
