Belt Back SideSmoothBelt Height (in)0.15ColorBlackEndEndlessFabric MaterialNylon TeethMaterialNeopreneMax Temp (°F)212Min Temp (°F)-22Number of Teeth351Pitch5 mmPitch length1755 mmPitch length (in)69.09Reinforced MaterialFiberglassSection5MSeries9400SidedSingle SidedSprocket ComptabPowerGrip GTStandard WidthYESStatic ConductiveNoTooth Height (in)0.08Tooth ProfileGT DesignWidth9 mmWidth (in)0.35
| Belt Back Side | Smooth |
| Belt Height (in) | 0.15 |
| Color | Black |
| End | Endless |
| Fabric Material | Nylon Teeth |
| Material | Neoprene |
| Max Temp (°F) | 212 |
| Min Temp (°F) | -22 |
| Number of Teeth | 351 |
| Pitch | 5 mm |
| Pitch length | 1755 mm |
| Pitch length (in) | 69.09 |
| Reinforced Material | Fiberglass |
| Section | 5M |
| Series | 9400 |
| Sided | Single Sided |
| Sprocket Comptab | PowerGrip GT |
| Standard Width | YES |
| Static Conductive | No |
| Tooth Height (in) | 0.08 |
| Tooth Profile | GT Design |
| Width | 9 mm |
| Width (in) | 0.35 |