Gates 92930341 1125-3M-06 PowerGrip HTD BeltsPitch Length: 1125mmPitch: 3mmWidth: 6mmNumber of Teeth: 375Material ID: 92930341Th
- Write a review
$20.33
Belt Back SideSmoothBelt Height (in)0.1ColorBlackEndEndlessFabric MaterialNylon TeethMaterialNeopreneNumber of Teeth375Pitch3 mmPitch Length1125 mmPitch length (in)44.29Reinforced MaterialFiberglassSection3MSeries9293SidedSingle SidedSprocket ComptabPowerGrip GTStandard WidthYESStatic ConductiveNoTemperature Range-30 to 180 deg FTooth Height (in)0.05Tooth ProfileCurvedWidth6 mmWidth (in)0.24
Specifications
| Belt Back Side | Smooth |
| Belt Height (in) | 0.1 |
| Color | Black |
| End | Endless |
| Fabric Material | Nylon Teeth |
| Material | Neoprene |
| Number of Teeth | 375 |
| Pitch | 3 mm |
| Pitch Length | 1125 mm |
| Pitch length (in) | 44.29 |
| Reinforced Material | Fiberglass |
| Section | 3M |
| Series | 9293 |
| Sided | Single Sided |
| Sprocket Comptab | PowerGrip GT |
| Standard Width | YES |
| Static Conductive | No |
| Temperature Range | -30 to 180 deg F |
| Tooth Height (in) | 0.05 |
| Tooth Profile | Curved |
| Width | 6 mm |
| Width (in) | 0.24 |
1125-3M-06
