Belt Back SideSmoothBelt Height (in)0.15ColorBlackEndEndlessFabric MaterialNylon TeethMaterialNeopreneNumber of Teeth154Pitch5 mmPitch length770 mmPitch length (in)30.31Reinforced MaterialFiberglassSection5MSeries9293SidedSingle SidedSprocket ComptabPowerGrip GTStandard WidthYESStatic ConductiveNoTemperature Range-30 to 180 deg FTooth Height (in)0.08Tooth ProfileCurvedWidth25 mmWidth (in)0.98
| Bore Diameter | 1.00 in |
| Bore Type | Finished Bore with Keyway and Set Screws |
| Finish/Coating | Grey Painted Protective Coating |
| Length (in) | 30.31 |
| Length (mm) | 770 |
| Length Through Bore | 1.15625 in |
| Number of Teeth | 154 |
| OD | 4.95 in |
| Section | Single_Sided |
| Series | FHP Light Duty Sheaves |
| Sheave Construction | Solid |
| tooth pitch | 5 |
| Tooth Pitch (in) | 0.1968 |
| Tooth Profile | 5M |
| Type | Bored-To-Size Light Duty V-Belt Sheaves |
| Width (in) | 0.354 |
| Width (mm) | 25 |