Belt Back SideSmoothBelt Height (in)0.24ColorBlackEndEndlessFabric MaterialNylon TeethMaterialNeopreneNumber of Teeth121Pitch8 mmPitch length968 mmPitch length (in)38.11Reinforced MaterialFiberglassSection8MSeries9293SidedSingle SidedSprocket ComptabPowerGrip GTStandard WidthYESStatic ConductiveNoTemperature Range-30 to 180 deg FTooth Height (in)0.13Tooth ProfileCurvedWidth50 mmWidth (in)1.97
| Belt pitch | 8 mm |
| Belt pitch length | 38.11 in |
| Belt series | 8M |
| Belt style | Synchronous |
| Belt Teeth | 121 |
| Belt width | 1.969 in |
| Height | 5.7 mm |
| Tensile material | Fiberglass |
| Tooth profile | Standard HTD |