Belt Back SideSmoothBelt Height (in)0.15ColorBlackEndEndlessFabric MaterialNylon TeethMaterialNeopreneNumber of Teeth107Pitch5 mmPitch Length535 mmPitch length (in)21.06Reinforced MaterialFiberglassSection5MSeries9293SidedSingle SidedSprocket ComptabPowerGrip GTStandard WidthYESStatic ConductiveNoTemperature Range-30 to 180 deg FTooth Height (in)0.08Tooth ProfileCurvedWidth15 mmWidth (in)0.59
| Belt pitch | 5 mm |
| Belt pitch length | 21.063 in |
| Belt series | 5M |
| Belt style | Synchronous |
| Belt Teeth | 107 |
| Belt width | 0.591 in |
| Height | 3.6 mm |
| Outer material | Rubber |
| Tensile material | Fiberglass |
| Tooth profile | Standard HTD |