Belt Back SideSmoothBelt Height (in)0.09ColorBlackEndEndlessFabric MaterialNylon TeethMaterialNeopreneMinimum Pulley Diameter0.62 inNumber of teeth161Number of Teeth160Pitch1/5 in (0.2 in)Pitch Length32.2 inReinforced MaterialFiberglassSectionXLSeries9257SidedSingle SidedSprocket ComptabPowerGrip GTStandard WidthYESStatic ConductiveNoTemperature Range-30 to 180 deg FTooth Height (in)0.05Tooth ProfileTrapezoidal DesignTypeExtra LightWidth0.37 in
| Belt Length | 32.2 in |
| No. of Teeth | 161 |
| Number of teeth | 161 |
| Pitch | 1/5" (0.2") |
| Pitch Code | XL |
| Pitch Length | 32.2" |
| Width | 0.37" |
| Width (in) | 0.37 |