Belt Back SideSmoothBelt Height (in)0.05ColorBlackEndEndlessFabric MaterialNylon TeethHeight (in)0.02Length (in)5.76MaterialNeopreneMinimum Pulley Diameter0.49 inNumber of Teeth72Pitch (in)0.08Pitch length (in)5.76Reinforced MaterialFiberglassSectionMXLSeries9257SidedSingle SidedSprocket ComptabPowerGrip GTStandard WidthYESStatic ConductiveNoTemperature Range-30 to 180 deg FTooth ProfileTrapezoidal DesignTypeMini Extra LightWidth (in)0.125
| Belt pitch | 2/25 in |
| Belt pitch length | 5.8 in |
| Belt series | MXL |
| Belt style | Synchronous |
| Belt Teeth | 73 |
| Belt width | 0.125 in |
| Height | 0.045 in |
| Outer material | Rubber |
| Tensile material | Fiberglass |
| Tooth profile | Standard timing |