Belt Back SideSmoothBelt Height (in)0.39ColorBlackEndEndlessFabric MaterialNylon TeethMaterialNeopreneNumber of Teeth56Pitch14 mmPitch length784 mmPitch length (in)30.87Reinforced MaterialFiberglassSection14MSeries9293SidedSingle SidedSprocket ComptabPowerGrip GTStandard WidthYESStatic ConductiveNoTemperature Range-30 to 180 deg FTooth Height (in)0.24Tooth ProfileCurvedWidth40 mmWidth (in)1.57
| Bore Diameter | 0.75 in |
| Bore Type | Finished Bore with Keyway and Set Screws |
| Finish/Coating | Grey Painted Protective Coating |
| Length (in) | 30.87 |
| Length (mm) | 784 |
| Length Through Bore | 1.15625 in |
| OD | 5.25 in |
| Section | Single_Sided |
| Series | FHP Light Duty Sheaves |
| Sheave Construction | Solid |
| Tooth Pitch (in) | 1.5748 |
| Tooth Profile | 14M |
| Type | Bored-To-Size Light Duty V-Belt Sheaves |
| Width (in) | 0.55 |
| Width (mm) | 40 |