Height10.2MaterialNeopreneNumber of Teeth250Overall Length3500 mmPitch14 mmReinforced MaterialCarbonSeriesS14MTemperature Range-30 to 90 deg C AmbientTypeCeptor-X Super Torque SynchronousWidth68 mm
| Height | 10.2 |
| Material | Neoprene |
| Number of Teeth | 250 |
| Overall Length | 3500 mm |
| Pitch | 14 mm |
| Reinforced Material | Carbon |
| Series | S14M |
| Temperature Range | -30 to 90 deg C Ambient |
| Type | Ceptor-X Super Torque Synchronous |
| Width | 68 mm |