Belt Back SideSmoothBelt Height (in)0.16ColorBlackEndEndlessFabric MaterialNylon TeethHeight (in)0.09Length (in)48MaterialNeopreneMinimum Pulley Diameter3.13 inNumber of Teeth96Pitch (in)0.5Pitch length (in)48Reinforced MaterialFiberglassSectionHSeries9257SidedSingle SidedSprocket ComptabPowerGrip GTStandard WidthYESStatic ConductiveNoTemperature Range-30 to 180 deg FTooth ProfileTrapezoidal DesignTypeHeavyWidth (in)3
| Belt pitch | 1/2 inch |
| Belt pitch length | 48 in |
| Belt series | H |
| Belt style | Synchronous |
| Belt Teeth | 96 |
| Belt width | 3 in |
| Height | 0.16 in |
| Outer material | Rubber |
| Tensile material | Fiberglass |
| Tooth profile | Standard timing |