Belt Back SideSmoothBelt Height (in)0.15ColorBlackEndEndlessFabric MaterialNylon TeethMaterialNeopreneNumber of Teeth129Pitch5 mmPitch length645 mmPitch length (in)25.39Reinforced MaterialFiberglassSection5MSeries9293SidedSingle SidedSprocket ComptabPowerGrip GTStandard WidthYESStatic ConductiveNoTemperature Range-30 to 180 deg FTooth Height (in)0.08Tooth ProfileCurvedWidth25 mmWidth (in)0.98
| Belt pitch | 5 mm |
| Belt pitch length | 25.394 in |
| Belt series | 5M |
| Belt style | Synchronous |
| Belt Teeth | 129 |
| Belt width | 0.984 in |
| Height | 3.6 mm |
| Outer material | Rubber |
| Tensile material | Fiberglass |
| Tooth profile | Standard HTD |