Belt Pitch (in)0.2Belt Width (in)0.35Bore Diameter1/4 to 11/16 inBore Max (in)0.6875Bore Min (in)0.25Bore TypeRough StockBushing StyleMinimum Plain BoreBushing TypeMPBFace Width0.42 inFinishClear AnodizedFlange Diameter1.688 inHub Diameter1 inMaterialAluminumNumber of Grooves25Outside Diameter1.521 inOverall Length0.859 inPitch (mm)5 mmPitch Diameter1.566 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7882Suitable For Use WithPowerGrip HTD BeltsWidth (mm)9
| Belt Pitch (in) | 0.2 |
| Belt Width (in) | 0.35 |
| Bore Diameter | 1/4 to 11/16 in |
| Bore Max (in) | 0.6875 |
| Bore Min (in) | 0.25 |
| Bore Type | Rough Stock |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 0.42 in |
| Finish | Clear Anodized |
| Flange Diameter | 1.688 in |
| Hub Diameter | 1 in |
| Material | Aluminum |
| Number of Grooves | 25 |
| Outside Diameter | 1.521 in |
| Overall Length | 0.859 in |
| Pitch (mm) | 5 mm |
| Pitch Diameter | 1.566 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7882 |
| Suitable For Use With | PowerGrip HTD Belts |
| Width (mm) | 9 |