Belt Back SideSmoothBelt Height (in)0.24ColorBlackEndEndlessFabric MaterialNylon TeethMaterialNeopreneNumber of Teeth190Pitch8 mmPitch length1520 mmPitch length (in)59.84Reinforced MaterialFiberglassSection8MSeries9293SidedSingle SidedSprocket ComptabPowerGrip GTStandard WidthYESStatic ConductiveNoTemperature Range-30 to 180 deg FTooth Height (in)0.13Tooth ProfileCurvedWidth30 mmWidth (in)1.18
| Height | 6 |
| Material | Neoprene |
| Number of Teeth | 190 |
| Overall Length | 1520 mm |
| Pitch | 8 mm |
| Reinforced Material | Fiberglass |
| Series | 8M |
| Temperature Range | -30 to 90 deg C Ambient |
| Tooth Profile | Round Curvilinear |
| Type | High Torque Drive Synchronous |
| Width | 30 mm |