Height6MaterialNeopreneNumber of Teeth148Overall Length1184 mmPitch8 mmReinforced MaterialFiberglassSeries8MTemperature Range-30 to 90 deg C AmbientTooth ProfileRound CurvilinearTypeHigh Torque Drive SynchronousWidth40 mm
| Height | 6 |
| Material | Neoprene |
| Number of Teeth | 148 |
| Overall Length | 1184 mm |
| Pitch | 8 mm |
| Reinforced Material | Fiberglass |
| Series | 8M |
| Temperature Range | -30 to 90 deg C Ambient |
| Tooth Profile | Round Curvilinear |
| Type | High Torque Drive Synchronous |
| Width | 40 mm |