Belt Back SideSmoothBelt Height (in)0.24ColorBlackEndEndlessFabric MaterialNylon TeethMaterialNeopreneNumber of Teeth152Pitch8 mmPitch length1216 mmPitch length (in)47.87Reinforced MaterialFiberglassSection8MSeries9293SidedSingle SidedSprocket ComptabPowerGrip GTStandard WidthYESStatic ConductiveNoTemperature Range-30 to 180 deg FTooth Height (in)0.13Tooth ProfileCurvedWidth85 mmWidth (in)3.35
| Belt pitch | 8 mm |
| Belt pitch length | 47.874 in |
| Belt series | 8M |
| Belt style | Synchronous |
| Belt Teeth | 152 |
| Belt width | 3.346 in |
| Height | 5.7 mm |
| Tensile material | Fiberglass |
| Tooth profile | Standard HTD |