Belt Back SideSmoothBelt Height (in)0.24ColorBlackEndEndlessFabric MaterialNylon TeethMaterialNeopreneNumber of Teeth40Pitch8 mmPitch length320 mmPitch length (in)12.6Reinforced MaterialFiberglassSection8MSeries9293SidedSingle SidedSprocket ComptabPowerGrip GTStandard WidthYESStatic ConductiveNoTemperature Range-30 to 180 deg FTooth Height (in)0.13Tooth ProfileCurvedWidth20 mmWidth (in)0.79
| Belt Back Side | Smooth |
| Belt Height (in) | 0.24 |
| Color | Black |
| End | Endless |
| Fabric Material | Nylon Teeth |
| Material | Neoprene |
| Number of Teeth | 40 |
| Pitch | 8 mm |
| Pitch length | 320 mm |
| Pitch length (in) | 12.6 |
| Reinforced Material | Fiberglass |
| Section | 8M |
| Series | 9293 |
| Sided | Single Sided |
| Sprocket Comptab | PowerGrip GT |
| Standard Width | YES |
| Static Conductive | No |
| Temperature Range | -30 to 180 deg F |
| Tooth Height (in) | 0.13 |
| Tooth Profile | Curved |
| Width | 20 mm |
| Width (in) | 0.79 |