Belt Back SideSmoothBelt Height (in)0.15ColorBlackEndEndlessFabric MaterialNylon TeethMaterialNeopreneNumber of Teeth59Pitch5 mmPitch length295 mmPitch length (in)11.61Reinforced MaterialFiberglassSection5MSeries9293SidedSingle SidedSprocket ComptabPowerGrip GTStandard WidthYESStatic ConductiveNoTemperature Range-30 to 180 deg FTooth Height (in)0.08Tooth ProfileCurvedWidth25 mmWidth (in)0.98
| Height | 3.6 |
| Material | Neoprene |
| Number of Teeth | 59 |
| Overall Length | 295 mm |
| Pitch | 5 mm |
| Reinforced Material | Fiberglass |
| Series | 5M |
| Temperature Range | -30 to 90 deg C Ambient |
| Tooth Profile | Round Curvilinear |
| Type | High Torque Drive Synchronous |
| Width | 25 mm |