Belt Back SideNotchedBelt Height (in)0.2ColorBlackEndEndlessFabric MaterialNylon TeethMaterialNeopreneMinimum Pulley Diameter2.83 inNumber of Teeth345Overall Length15 inPitch1/5 in (.2)Pitch Length69 inReinforced MaterialFiberglassSectionLSeries9246SidedDouble SidedSprocket ComptabPowerGrip GTStandard WidthYESStatic ConductiveNoTemperature Range-30 to 180 deg FTooth ProfileTrapezoidal DesignTypeLightWidth0.37 in
| Belt Back Side | Notched |
| Belt Height (in) | 0.2 |
| Color | Black |
| End | Endless |
| Fabric Material | Nylon Teeth |
| Material | Neoprene |
| Minimum Pulley Diameter | 2.83 in |
| Number of Teeth | 345 |
| Overall Length | 15 in |
| Pitch | 1/5 in (.2) |
| Pitch Length | 69 in |
| Reinforced Material | Fiberglass |
| Section | L |
| Series | 9246 |
| Sided | Double Sided |
| Sprocket Comptab | PowerGrip GT |
| Standard Width | YES |
| Static Conductive | No |
| Temperature Range | -30 to 180 deg F |
| Tooth Profile | Trapezoidal Design |
| Type | Light |
| Width | 0.37 in |